VÍTÁME VÁS NA STRÁNKÁCH O ŽIVOTĚ, CESTOVÁNÍ, ÚSPĚCHU ČI NEÚSPĚCHU NAŠÍ PSÍ SMEČKY

- Belgický ovčák plemenaGroenendael- Standard Groenendael

Země původu Belgie. Jmenuje se podle městečka Groenendael, ve kterém v 19. století započal jejich chov. Za zakladatele plemene je pokládán chovatel Nikolas Roz, který vyšlechtění Groenendaela věnoval celý svůj život. Varieta byla získána řízenou selekcí psů s dlouhou černou srstí.

Charakter:

Od pradávna to byl honácký, pracovní pes. Groenendael je nebojácný hlídač a ochránce rodiny. Je energický, všímavý, inteligentní, pracovitý, velice pohyblivý. Jsou rádi v domě a hlavně v blízkosti svého pána.

Popis:

Pes měří v kohoutku 60 až 66 cm, fena 56 až 62 cm. Váží přibližně 28 kg. Groenendael je pes střední velikosti a hranatého tvaru. Má vyváženou tělesnou stavbu, ušlechtilý vzhled. Hlava má čistě vymodelovanou, nepříliš dlouhou, čenich má stejnou délku jako mozková část lebky. Krk je mohutný, protáhlý, pozvolně přecházející v protáhlý trup. Ocas je u kořene silný, v klidu lehce zahnutý, v akci by se neměl zatáčet do kroužku. Srs má dlouhou s hustou podsadou. Barvu mají černou, popřípadě s trochou bílé na hrudníku nebo tlapkách. Po speciálním výcviku se používá jako průvodce slepců.

Základní péče:

Doporučuje se příliš nečesat a nekartáčovat, aby se předešlo poškození podsady. K úpravě psa stačí řídký hřeben a to hlavně v období línání. Je dobré je brát na neznámá místa, aby se pod vaším vedením seznámili s novými lidmi a věcmi. Rychle se učí. Bití a křik je na ně marný. Potřebují rozhodné a mírné vedení. Potřebují dostatek pohybu a potom jsou klidní i doma. Mají rádi aportování a hry s míčem.TervuerenZemě původu Belgie. Toto plemeno je známé již od středověku. Dá se říci, že vznikl v 19. století. Předpokládá se, že se ve vrzích groenendaela (dlouhosrstý belgický ovčák s černou barvou srsti) objevila štěňata rezavo-černé barvy. Tervueren je po fyzické stránce velmi podobný groenendaelovi a liší se pouze barvou srsti. Toto plemeno skoro vyhynulo na konci druhé světové války, avšak úsilí jeho nadšenců bylo dost veliké na to, aby se plemeno podařilo zachránit. V dnešní době se používá k vyhledávání drog.


Charakter:

Dá se říci, že je to všestranný pracovní pes. Lze ho dobře vycvičit k provázení slepců, pro pátrací, záchrannou a strážní službu. Od pradávna to byl honácky pes a je vhodný i do rodiny.

Popis:

Psi mají v kohoutku 62 cm, feny 58 cm. Výchylky o 2 cm dolů a 4 cm nahoru jsou přípustné. Váží zhruba 28 kg. Jsou to psi s vyváženou stavbou těla čtvercového tvaru a hlubokým trupem. Na čenichu je černá maska, uši jsou také černé. Tyto psi mají srst středně drsnou a podsadu dobře vyvinutou. Krk mají ozdoben límcem z delších chlupů. Na zadní straně nohou mají třásně. Psi mají vždy srst delší než feny. Co se týče barvy, jsou přípustné všechny odstíny rezavé, žluté a šedé barvy s černými konečky chlupů. Jejich světlé chlupy mají černé zakončení a to je jejich největší charakteristický rys.

Základní péče:

Tyto ovčáci by se neměli příliš česat a kartáčovat, aby se nepoškodila podsada. Řídký hřeben je pro ně nejlepší. Ve výchově by měli mít možnost upevnit si své sebevědomí. Potřebuje neznámá místa, aby měl možnost seznámit se rozdílným prostředím, lidmi i věcmi. Rychle se učí. Hned reagují na hlas svého pána. Bití a křik na ně neplatí, ale může to mít opačný efekt. Jsou velmi obratní. Pokud mají dostatek pohybu, jsou doma klidní. Mají rádi aportování a hry s míčem.MalinoisZemě původu Belgie. Plemeno známe již ze středověku vyšlechtěno v 19. století. Používal se na farmách, kde hlídal a zaháněl dobytek. Je to velmi oddaný služební pes.

Charakter:

Honácký, dnes hlídací pes. Vhodný do rodiny pro svůj obranářský charakter. Malinois je velmi pozorný, odvážný, tvrdý, inteligentní, pracovitý, dominantní a oddaný své rodině. Velmi dobře vychází s dětmi. Je-li od štěněte dobře zespolečenštěn ne má s ostatními domácími mazlíčky žádný problém. Jsou však dominantní vůči ostatním psům.

Popis:

Psi mají v kohoutku 62 cm, feny 58 cm. Menší výchylky jsou přípustné (2-3cm). Váží přibližně 28 kg. Je to vodící pes a velmi lehce se pohybuje. Hlava má vysoko postavenou. Uši má vztyčené, vysoko nasazené a trojúhelníkové. Srst má krátkou, bledě narezavělou s černými konečky chlupů a černou maskou.

Základní péče:

Srst malinoise nepotřebuje příliš mnoho péče. Čas od času vykartáčovat a to hlavně v období línání. Může být v boudě, pokud mu dáte dost péče a pohybu. Učí se poměrně rychle. Potřebují vyrovnaného pána. Někdy mají dominantní povahu, ale i tak jsou vhodní na výcvik, a to i na soutěžní úrovni. Rádi plavou, aportují, běhají vedle kola a hrají si s míčem.LaekenoisZemě původu je Belgie. Tento ovčák byl vyšlechtěn ke konci 19. století v oblasti Atverpena křížením ovčáků různých velikostí a zabarvení. V roce 1891 byl v Bruselu založen Klub milovníků belgických ovčáků. V USA se belgický ovčák jmenuje pouze Groenendael a ostatní zvláštnosti jsou známé u oddělených plemen. Je uznán a rozšířen pouze ve Francii, Belgii a Nizozemsku.

Charakter:

Vždy to byl pes honácký, hlídací a vhodný pro rodiny. Tento pes je pozorný, tvrdý a odvážný, pracovitý a dobrý hlídač s velkou výdrží. Dominantní, inteligentní a oddaný svým lidem. Vychází dobře s dětmi. Pokud jsou dobře zespolečenštěni, vychází dobře s ostatními zvířaty.

Popis:

Psi mají v kohoutku 62 cm, feny 58 cm. Menší výchylky jsou přípustné (cca 2-3 cm). Váží 20 až 30 kg. Srst mají drsnou, bledě rezavou s mírně tmavším uhlováním na lících a ocase.

Základní péče:

Srst tohoto plemene by se měla dvakrát do roka vyškubávat rukou. Nikdy nestříhat, protože mu tím poškodíte srst na mnoho let. Občas je třeba srst učesat řídkým hřebenem. Můžou žít v boudě, ale potřebují dostatek pohybu a pozornosti. Výchova těchto psů je snadná. Potřebuje jen sebejistého pána. Rádi se učí novým věcem. Výcvik je třeba často pozměňovat.